


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.7 mm |
| Dropout Voltage | 1.15 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 1 % |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 1.25 A |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 0.2 % |
| Line Regulation | 0.035 % |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
Stock: 1941
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11376
Ext.Price$0.11376
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11376 | $0.11376 |
| 10 | $0.10138 | $1.01380 |
| 50 | $0.09034 | $4.51700 |
| 100 | $0.07982 | $7.98200 |
| 500 | $0.07052 | $35.26000 |
| 1000 | $0.06455 | $64.55000 |
| 3000 | $0.05909 | $177.27000 |
